WKŁADKA TOPIKOWA PRZEMYSŁOWA ZWŁOCZNA KOMPAKTOWA 40A
WTNH00C40 WT-00 / gG
Dane techniczne:
Seria - NH00C
Prąd znamionowy - 40A
Symbol - WT-00
Charakterystyka wyzwalania - gG
Znamionowa zdolność zwarciowa - 120 kA
Napięcie izolacji - 500 V
Wkładki topikowe przemysłowe zwłoczne kompaktowe serii WTNH00C to wkładki o charakterystyce wyzwalania gG (zwłoczne).
Wkładki topikowe przemysłowe zwłoczne kompaktowe serii WTNH00C to wkładki topikowe o budowie kompaktowej dzięki czemu posiadają korpus o zmniejszonej – wobec standardowej – szerokości, dzięki czemu są tańszą a także lżejsze.
Pomniejszone wymiary korpusów nie utrudniają stosowania wkładek topikowych przemysłowych zwłocznych kompaktowych serii WTNH00C w standardowych podstawach.
W bezpieczniku topikowym przerwanie obwodu elektrycznego następuje po określonym dla danego natężenia prądu czasie jego przepływu. Główną częścią bezpiecznika jest element topikowy wbudowany we wkładkę topikową. Topik jest przewodnikiem elektrycznym, który nagrzewa się w wyniku płynięcia przez niego prądu. Gdy zbyt duże natężenie prądu trwa dłuższy czas, to wówczas topik nagrzewa się do temperatury, w której się topi. W momencie przepalenia topika następuje zapalenie łuku elektrycznego, gdy wartość natężenia płynącego prądu spadnie do zera łuk gaśnie i prąd przestaje płynąć. Czas palenia się łuku zależy od rozłączanego napięcia, natężenia prądu oraz środowiska w którym się pali.
Im większe natężenie prądu, tym szybciej dochodzi do nagrzania i stopienia topika. Bezpieczniki cechują się charakterystyką czasowo-prądową odwrotną, co oznacza, że im większy jest prąd, tym mniej czasu potrzeba na jego zadziałanie. Po jednorazowym zadziałaniu bezpiecznik ulega zniszczeniu i podlega wymianie na nowy.
Główną częścią bezpiecznika jest element topikowy. Najczęściej są to miedziane, srebrne lub miedziane pokryte srebrem taśmy. Aby uzyskać efekt jak najszybszej reakcji na przetężenie, taśmy te posiadają przewężenia bądź nacięcia. Dzięki fizycznym właściwościom topika, oraz zjawisku rozpadu topika w chwili przerwania obwodu, osiąga się dodatkowo ograniczenie spodziewanego prądu zwarciowego do wartości prądu ograniczonego, co zmniejsza obciążenie elektrodynamiczne instalacji.
Przetopienie elementu topikowego powoduje zapłon łuku, który jest dalej podtrzymany płynącym prądem awaryjnym. Aby łuk zgasł, a tym samym nastąpiło przerwanie obwodu natężenie prądu musi spaść poniżej wartości progowej. Aby przyspieszyć proces gaszenia łuku, topik zasypany jest piaskiem kwarcowym, piasek rozprasza i chłodzi łuk. Do gaszenia łuku stosuje się też układy wydmuchiwania łuku oraz wypełnianie bezpieczników płynem.
Całość zamknięta jest w szczelnej, ceramicznej obudowie.